A lefolyóban, csatornarendszerben kialakuló elzáródások igen gyakori jelenségek, amelyek nem tűrnek halogatást. Ezek az eltömődések sajnos maguktól nem szűnnek meg, az idő előrehaladtával pedig még nagyobb terhet tesznek az emberre. Mihamarabbi duguláselhárítással nem csak rengeteg további kellemetlenséget spórolhat meg, de költséghatékonyabb is lesz a művelet.
Dugulást számtalan dolog okozhat. Duguláselhárításnál leggyakrabban ételmaradékok, zsiradékok, tisztálkodószerek, hajszálak és más egyéb természetes szennyeződések összetömörödött, letapadt masszájával szoktunk találkozni. Nem egyedi azonban, hogy valamilyen idegen tárgy kerül a rendszerbe - esetleg építési törmelék vagy például macskaalom.
A legfontosabb minden esetben a megelőzésre törekedni. Néhány következetesen betartott mozdulattal a legtöbb dugulás elhárítható. Érdemes például szűrőket használni, mosogatás, mosakodás után mindig kitisztítani a lefolyónyílást. Fontos ügyelni rá, hogy a lehető legkevesebb szennyeződés kerüljön a lefolyóba. Kiváltképp mosogatásnál, hacsak nincs konyhamalac, minden esetleges ételmaradék, az utolsó szem rizsig kerüljön inkább a szemetesbe.
Ha a rendszer kiépítéséről van szó, javasolt törekedni az egyszerűségre. Ha az optimális dőlésszög mellett minél kevesebb az elágazás, a könyök, a hajlat, annál kevesebb az esély rá, hogy duguláselhárításra lesz szükség.
A duguláselhárítás szükségességének mindig vannak előjelei. A legenyhébb esetekben kissé lassabban folyik le a víz, a lefolyó jellegzetes kuruttyoló hangot hallat. Komolyabb problémáknál teljesen elzárul a lefolyó vagy szélsőséges esetben akár visszafolyik a rendszerből a szennyvíz.